Делегација Института за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње” почетком априла текуће године, боравила је у студијској посети важним медицинским институцијама у Народној Републици Кини, чиме је отпочета плодна сарадња између ова два престижна научна центра. Након овонедељног потписивања Меморандума о разумевању са Пекиншком академијом наука и технологије (БЈАСТ) у Београду, Институт је интензивирао даље иновативне пројекте и размену знања на међународном нивоу.
Делегација БЈАСТ-а предвођена председником, професором Ву Ђанмином и директорком Ли Јункаи, заједно са осталим члановима, истраживачима и економистима, посетила је ових дана релевантне универзитете и истраживачке институте у Републици Србији, како би биле откривене нове могућности научних и технолошких достигнућа.
Долазак кинеске делегације у Србију фокусиран је на циљеве као што су кооперативно истраживање, подела ресурса, трансфер наука и технологија, што ће побољшати мрежу сарадње са српским научним центрима и парковима, истраживачким институтима, универзитетима и научно-технолошким услужним институцијама, промовишући на тај начин међународну размену и сарадњу у науци и технолошким иновацијама. Међу установама које су својим радом завределе пажњу кинеских лидера, нашао се и Институт за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње“.
Домаћини Института страним гостима били су помоћница директора ове установе доц. др Драгана Унић Стојановић и председник Научног већа ,,Дедиња“ доц. др Горан Лончар. Они су у име директора проф. др Милована Бојића, заједно са осталим колегама, дочекали уважене госте, пружајући им увид у рад, достигнућа и простор ове угледне српске здравствене установе.
Доц. др Драгана Унић Стојановић је срдачно поздравила госте, изражавајући искрено задовољство због њихове посете Институту ,,Дедиње“. Присутне је подсетила na претходну посету делегације Института Пекиншкој академији науке и технологија, пре нешто више од месец дана, наглашавајући сјајан дочек и гостопримство који су им том приликом указали. С поносом је гостима представила рад и резултате своје куће, истичући његову важност и углед у области кардиоваскуларне медицине.
–Добродошли у нашу установу у којој се годишње обавља 10.000 различитих кардиолошких процедура годишње, од чега је око 3.000 кардиохируршких интервенција – од минимално инвазивних до веома комплексних, затим око 2.500 ендоваскуларних и васкуларних процедура, што су заиста имресивне бројке – казала је др Унић Стојановић, посебно нагласивши да Институт има привилегију и част да често угости најпознатија светска имена у области кардиоваскуларне медицине, што сведочи о високом угледу и квалитету услуга које пружа.
– Имајући у виду нашу репутацију и огромно знање у области кардиоваскуларне медицине, верујем да ћемо одмах пружити снажну подршку већ потписаном Меморандума о разумевању између наше две институције-поручила је доц. др Унић Стојановић.
Овом приликом, председник Пекиншке академије науке и технологије, професор Ву Ђанмин, запосленима ,,Дедиња” је представио различите нивое организације рада установе коју у Пекингу успешно води. БЈАСТ је импресивна научно-истраживачка институција која обухвата 28 секундарних институција и више од 5000 запослених. Њихов фокус, како је рекао, обухвата кључне области попут урбаног безбедности и управљања, развоја урбаних окружења, еко-заштите, као и истраживања нових технологија и биомедицине. БЈАСТ има истраживачке центре посвећене научним и технолошким иновацијама, али и промоцији науке. Он је изразио је своје одушевљење четвородневном посетом Србији, истичући да су утисци његовог тима сјајни.
–Посебно бих истакао задовољство због прилике да посетимо Институт ,,Дедиње”, чију организацију рада високо ценимо – поручио је проф. Ђанмин.
–У прилог томе, данас су са вама искусни лекари, руководиоци свих одељења Института, али и млади лекари и медицинско особље ове установе. Наш циљ је да се заједно оснажимо у свакој области, онако како то чине најбоље светске куће, попут ваше. Клинички капацитет који ми имамо, већ је добро познат широм света, а у протеклим годинама, направили смо важне кораке и у научном домену. Уз набавку важне опреме, постепено повећавамо истраживачке и научне капацитете. Посебно смо поносни што је један од наших приоритета укључивање младих доктора и медицинских истраживача у пројекте, што је изузетна прилика да ојачају свој индивидуални, али и тимски капацитет, унапреде рад, омогућивши да се успешно укључимо у међународну научну мрежу – истакао је доц. др Лончар.
Професорка Јинг Цу, која обавља функцију главног истраживача на Институту за биотехнологију и здравље Пекиншке академије науке и технологије, додала је неколико значајних детаља о истраживачком раду свог Института.
–Наша мисија је да кроз истраживања у области биотехнологије, допринесемо не само напретку науке, већ и да директно утичемо на побољшање здравља људи широм света– казала је она.
Посетом Институт ,,Дедиње”, кинеска Делегација је имала прилику да се упозна са савременим дијагностичким и терапијским методама у области кардиоваскуларне медицине, затим резултатима научноистраживачког рада, методама прикупљања, обраде и публиковања научно вредних података, али и најновијим технологијама, попут израде дигиталних модела уз помоћ технолошког процеса 3Д штампе, која је до сада дала огроман допринос различитим пољима у здравству. Делегација Кине је имала прилику да се упозна и са сложеним процесима припреме, чувања и дистрибуције крви до пацијената, који се лече у овој кући. Затим су обишли и Центар за телеметријски мониторинг, упознавши се са његовим савременим системима праћења, анализе података и начином на који лекари реагују на евентуалне промене у здравственом стању пацијената у реалном времену, што представља кључни корак ка персонализованом и ефикасном приступу лечењу.