Као део заједничког пројектa, након дугогодишње сарадње између Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу (ФМН) и Института ,,Дедиње”, данас су свечано представљени уџбеници ,,Вантелесни крвоток и механички асистирана циркулација“, ,,Интензивно лечење“ и ,,Интензивно лечење – практикум вештина“.

Потписивањем Уговора о сарадњи између Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу и Института „Дедиње“ пре нешто више од две године, створени су темељи за свеобухватну сарадњу, која је брзо прерасла из теорије у конкретне програме едукације, подржане од стране Националног савета за високо образовање. Програми попут ,,Интензивног лечења“ и ,,Вантелесног крвотока и механички асистиране циркулације“ резултат су њихових заједничких напора, представљајући важан почетак за развој и  унапређење здравственог система. Они су осмишљени како би омогућили стручну едукацију полазницима са различитим нивоима стручне спреме, припремајући их за рад у специфичним медицинским окружењима.

У препуном амфитеатру Института ,,Дедиње”, пред бројним лекарима, медицинским сестрама и техничарима промовисани су савремено дизајнирани уџбеници обогаћени искуством, стручношћу и преданошћу њихових аутора, како би биле темељ учења за будуће генерације медицинских стручњака. Посебно важну улогу у њиховом стварању имали су уредници проф. др Миомир Јовић, декан ФМН-а проф. др Владимир Јаковљевић и струковна мастер медицинска сестра Института „Дедиње“, Мира Ранковић.

Промоцију је свечано отворио директор Института „Дедиње“, проф. др Милован Бојић, истичући да је припрема ових уџбеника започела пре нешто више од годину дана, с циљем унапређења квалитета медицинске неге, посебно се осврнувши на важност рада медицинских сестара и техничара.

Медицинска нега, брига и пажња према пацијентима су приоритет ове институције свих ових 46 година њеног постојања. Нама је задовољство пацијената веома важно, па се трудимо, а то ћемо чинити и у будућности, да тај тренд никад не буде нарушен. У овим тешким временима, када је позиција медицинске сестре, односно техничара, изузетно тешка, када је број оних који се баве тим одговорним послом сваким даном све мањи, трудимо се да направимо неке практичне кораке, чиме ћемо омогућити да заинтересованост за ову изузетно важну делатност, никако не спласне и да имамо најквалитетнији медицински кадар. Наравно, то је тешко успети у временима економских криза, ратних дејстава, великих миграција и оно са чим је суочена Србија, великим извозом ове радне снаге у развијене земље западне Европе и света. Овај заједнички успех и договор са најажурнијим медицинским факултетом у Србији, пут је којим требамо ићи. То треба да осете, не само наше медицинске сестре, већ и оне из целе Србије и региона, да допре та мисао и до других здравствених установа у Србији. Наш циљ је јасан – образовати медицински средњи и виши кадар, да својим знањем добију дипломе које ће бити признате. Кад нико у Србији то није успевао, ми јесмо и раније, а сада ћемо још интензивније,  апсолутно поштујући правне принципе – поручио је проф. Бојић.

Он је нагласио да проф. Јаковљевић има велику улогу у реализацији ове идеје, на тај начин што ће ови програми бити подигнути на виши ниво, трансформишући их у Високу школу за медицинске сестре и техничаре.

Овим кораком, дипломе ће добити одговарајуће признање, што ће допринети унапређењу квалитета кадра. Институт ,,Дедиње”, као престижна здравствена установа, подржаће овај процес и обезбедити додатне стимулансе, како бисмо привукли што више квалификованих стручњака, а ови уџбеници које данас представљамо, управо су сигурна алатка у рукама медицинских сестара и техничара, да буду квалитетнији и успешнији – казао је проф. др Бојић.

Професор Владимир Јаковљевић, декан Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу, наглашава јединственост ових уџбеника, који су попут читаве школе у малом, представљајући комплетну биографију трогодишњег образовања у једној књизи. Посебно истиче практикум вештина за интензивно лечење као прву књигу те врсте, не само на локалном тржишту, већ и шире, која пружа и видео подршку коришћењем најновијих технологија. Истиче да, иако књига има своју снагу, Факултет тежи да прати корак с временом, укључујући и нове технологије.

Поносан сам што је наш ФМН активно учествовао у овом пројекту, како у погледу ангажовања наставника, тако и финансијске подршке која је припомогла реализацију пројекта. Захваљујем се рецензентима на брзој и ефикасној сарадњи. Овај пројекат је само почетак, с обзиром на акредитацију првих кратких програма студија за медицинске сестре и техничаре. Будућим генерацијама овим штивом остављамо и писану реч. Да, планирамо даље унапређење школе у сарадњи с Институтом ,,Дедиње”, с циљем да постане најбоља, нарочито у корист анестетичара и инструментара – поручио је проф. др Јаковљевић, захваливши се на подршци и сарадњи свих запослених у Институту ,,Дедиње”.

Један од аутора представљених уџбеника, проф. др Миомир Јовић, казао је да му је изузетно задовољство да, овом приликом,  разговара о заједничким успесима.

Желео бих да вас подсетим да је само пре две године све ово почело са само неколико реченица на папиру. Имали смо идеје, али нисмо желели да кренемо класичним путем континуиране едукације која траје неколико дана или неколико недеља. Желели смо праву академску едукацију за медицинске сестре и техничаре. Околности које су нас  неочекивано снашле током пандемије корона вируса, откриле су многе слабости здравственог система, не само код нас, већ у свету. Схватили смо да је интензивно лечење у великом проблему, да код нас још увек нема довољно обучених квалификованих техничара и сестара и да не постоји нити један вид усмереног образовања за те људе. Ово је први пут да се интегрише петодеценијско искуство и знање мукотрпног рада Института ,,Дедиње“ са једном високошколском установом, која је то препознала,  врло брзо прихватила и уложила свој велики капацитет наставника и сарадника да ове курсеве спроведемо. Приликом реализације овог пројекта, придружиле су нам се и колеге које су, попут нас, делиле исто разумевање важности организације едукације. Институције попут Института за мајку и дете, Универзитетске дечје болнице Тиршова, и Института за трансфузију Србије несебично су подржале и прихватиле овај пројекат. Технолошки напредак је донео револуционарне промене, посебно у области кардиохирургије, минимално инвазивних и хибридних процедура, као и видеоторакоскопских процедура – рекао је проф. Јовић и нагласио да је организација обуке перфузера била запостављена протеклих педесет година.

У свету, лекари и професори медицине већ дуго времена се активно баве перфузијом и ово је први пут да смо покушали афирмисати ову професију која је неопходна, не само за хирургију, већ и за постоперативно лечење болесника. Схватили смо да исти приступ треба применити и у области интензивног лечења, где мултидисциплинарни приступ и велико ангажовање тимова захтевају обуку великог броја медицинских сестара и техничара. Након што је прва школа вантелесног крвотока за перфузере организована 1963. године, каснили смо педесет година у организацији истих. Сада је време да сви уложимо напоре како бисмо наставили овај пут ка унапређењу медицинског образовања. Позивам вас да заједно будемо део јединственог тима, где ће свака сугестија, критика и идеја допринети унапређењу програма у наредним годинама. Осим тога, желимо да створимо повољну средину за младе људе који су спремни да уђу у нове програме и допринесу напретку у области имплементације технологије и нових знања у интензивном лечењу и вантелесном крвотоку. Такође, желим изразити захвалност свима који су разумели идеју и унели ентузијазам у овај пројекат, као и уредницима и техничком тиму који су нам помогли да овај пројекат буде реализован на најбољи могући начин. Надам се да ћемо заједно остварити следећи корак у реализацији ових програма – рекао је проф. Јовић.

Част ми је и задовољство да вам представим ,,Интензивно лечење – практикум вештина“, интердисциплинарни мултимедијални практикум повезан са уџбеником „Интензивно лечење“. Намена овог практикума је обука студената кратког програма студија интензивног лечења, медицинских сестара и техничара на почетку своје професионалне каријере, као и колегиницама и колегама едукаторима – навела је сестра Мира Ранковић, једна од уредника практикума, који, како је казала, садржи 16 поглавља, укључујући 16 видео презентација које прате текст.

На полеђини практикума, налази се QR код који омогућава приступ платформи са свим видео презентацијама. Аутори овог практикума су медицинске сестре и техничари са богатим искуством у раду са критично оболелим пацијентима у јединици интензивног лечења Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“. Захваљујем се ауторима на њиховом преданом раду и ангажману, проф. др Миомиру Јовићу, проф. др Владимиру Јаковљевићу и нашем директору, професору Бојићу, на изузетној подршци и корисним саветима током рада на изради овог практикума– поручила је Ранковић.

Проф. др Бојић је на крају свечане промоције уџбеника, изразио уверење да ће препреке заједнички прескакати једну по једну, и да ће оно што су заједнички зацртали, у будућности  постати стварност.

Спроводећи овакве едукативне програме и школе, између осталог, српска медицина ће бити оплемењена квалитетним медицинским сестрама и техничарима – казао је он.