У просторијама Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ данас је одржан значајан састанак. Проф. др Еуђенио Пикано, еминентни италијански кардиолог и академик, посетио је ову институцију, чиме је додатно учврстио везе између српске и италијанске медицине.
Професора Пикана су дочекали директор Института проф. др Милован Бојић и начелница Одељења неинвазивне кардиолошке дијагностике, проф. др Александра Николић. Директор Бојић је истакао значај ове посете речима да је Институт ,,Дедиње” установа која се налази у фази динамичног раста.
–Ове године планирамо да реализујемо 3.000 операција на отвореном срцу, а дугогодишња сарадња са италијанским клиникама, посебно са здравственим центрима из Милана, додатно обогаћује нашу праксу – казао је проф. Бојић.
Проф. др Пикано, који се може похвалити богатом каријером и бројним научним радовима, изразио је захвалност на гостопримству и истакао важност сарадње.
– Током протеклих 40 година, учествовао сам у унапређењу српске кардиологије. Верујем да можемо постићи још више, с обзиром на талентоване колеге које овде имате. Моја данашња посета вашој кући представља нови замајац у даљој сарадњи и реализацији будућих пројеката, како на плану дијагностике, тако и на плану терапије – поручио је он.
Академик проф. др Еуђенио Пикано, гостујући је професор Медицинског факултета Универзитета у Београду од 1995. године, инострани је члан Одељења медицинских наука Српске академије наука и уметности. Током своје каријере, био је директор истраживања Института за клиничку физиологију италијанског Националног савета, затим директор Ехокардиографске лабораторије Института за клиничку физиологију у Пизи и научни директор клиничке кардиологије Монтеверђине, затим генерални директор Института за клиничку физиологију. Од 2015. године до сада, директор је истраживања Одељења за биомедицину италијанског Националног савета за истраживање. Објавио је 525 радова у рецензираним часописима, а његова књига „Ехокардиографија стреса” је у свом седмом издању преведена на 6 језика.
Проф. др Александра Николић, овом приликом, додала је да Институт ,,Дедиње” има младу екипу стручњака, која је у потпуноости спремна да се посвети ехокардиографији.
– Иако нас је пандемија успорила, сада је тренутак да наставимо с нашим заједничким пројектима – поручила је она.
Директор Бојић је нагласио да је Институту ,,Дедиње” част да проф. др Пикано буде његов екстерни консултант за област ехокардиографије.
–Ово је прилика да се наша сарадња у области научноистраживачке делатности, пројектног менаџмента и међународне сарадње из области кардиологије формализује. У знак захвалности, уручујемо Вам Велику повељу Института као и Монографију која садржи важне аспекте нашег рада. Управо овакви сусрети, који повезују знање и искуство стручњака из различитих делова света, представљају кључни фактор за даљи развој кардиологије у Србији. Заједно можемо подићи ниво праксе и истраживања на највиши степен – закључио је проф. Бојић, уверен да заједнички рад може донети значајне користи пацијентима и унапредити праксу у српској медицини.