Након посете српске делегације Института за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње“ НР Кини овог априла и узвратне посете делегације Пекиншке академије наука и технологије (БЈАСТ) предвођене председником, професором Ву Ђанмином и директорком Ли Јункаи ,,Дедињу“, као и неколико потписаних меморандума о сарадњи који су потом уследили, у циљу даље сарадње, директор Института за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње“ проф. др Милован Бојић, овога пута, угостио је и кинеског амбасадора Кине, Ли Минга. Руководство Института имало је прилику да са високим кинеским званичницима, у оквиру њихове званичне посете Републици Србији, разговара о даљем развоју и унапређењу клиничке и научне сарадње са најпрестижнијим кинеским болницама и научним институцијама. Ова сарадња је, према речима проф. Бојића, шанса која није пропуштена и која ће Институту ,,Дедиње“ донети имплементацију још иновативнијих метода.
Ваша екселенцијо, цењени пријатељи из Народне Републике Кине, изузетна нам је част и велико задовољство што сте данас на Институту за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње “ и што имамо прилику да вас угостимо у нашој установи. Моје пријатељство и дугогодишње сарадња са вашом земљом, коју овом приликом настављам заједно са својим сарадницима, обећава велики успех, како овој кући, тако и српском здравству, а пре свега пацијентима – поручио је гостима проф. др Бојић, наглашавајући своја лична дугогодишња познанства и пријатељства са некадашњим кинеским званичницима.
–Током те тешке 1999. године,када је бомбардована Србија и када је извршен напад на Кинеску амбасаду, у име државе Србије, лично сам прихватио све рањене и опростио се од преминулих на Новом гробљу у Београду. Након тога сам дочекао кинеску делегацију која је дошла да извиди околности у којима се одвијао тај гнусни чин и био сам њихов домаћин све време. Кинеска страна ми је узвратила велико гостопримство, позивајући ме тада да посетим Народну Републику Кину. Ја сам то и учинио и том приликом, уз највише државне почасти, домаћин ми је био министар здравља НР Кине, Ђан Ве Канг, а примио ме је и Ли Пенг, председник свекинеског Народног конгреса Кине. На Универзитету у Ченгдуу изабран сам и за професора по позиву – казао је проф. Бојић, истичући да је кинеска медицина, нарочито кардиоваскуларна, приликом недавне посете HР Кини, на њега оставила снажан утисак.
Заједно са председником и потпредседником Научног већа Института, доц. др Гораном Лончаром и доц. др Слободаном Танасковићем, проф. Бојић је искористио прилику да уваженим кинеским званичницима представи четрдесетседмогодишњи раст и развој Института, истичући да је у питању релативно млада установа, која по значају и резултатима које постиже оправдава сваку годину свог постојања.
–Један сам од досадашњих петорице директора са најдужим стажом на овој функцији. Време и околности су ме поставили да будем на челу овог пројекта, те сам од почетка учествовао у његовој изградњи и развоју. У периоду када је Србија била под највећим санкцијама, направили смо пројекат и кренули у његов развој. ,,Дедиње“ је место где се операције срца обављају у највећем броју, што се наше земље тиче, истовремено уводећи нове медицинске процедуре у складу са светским трендовима. Ова установа је наставна база за три медицинска факултета – у Београду, Бањој Луци и Крагујевцу. Овде делује фантастична екипа иноватора, које често називам новим Теслама. Они ће, сигуран сам, достићи звездане висине у науци и пракси.Уважена екселенцијо, драги сарадници и пријатељи из Народне Републике Кине, налазите се у установи у којој се константно учи и развија. Ваша посета је велики корак ка још ближој сарадњи и пријатељству између наших народа. Како Институт за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње“ представља једну од најпрестижнијих медицинских установа у овом делу Европе, препознат је и по обимном публиковању научних и стручних радова. Ту су долазили и данас долазе најеминентнији светски лекари да изводе операције, интервенције, држе предавања и консултују се са домаћим стручњацима. У једној од просторија Института налази се плоча која бележи посету професора Дентона А. Кулија, једног од највећих светских кардиохирурга и оснивача чувеног ,,Texas Heart Institute“ у Хјустону. Професор Кули је приликом своје посете изјавио да је Институт ,,Дедиње“ једна од водећих установа у свету и изразио задовољство што је имао прилику да борави овде. То је велико признање, с обзиром да је Кули био неприкосновен у својој области, те је с разлогом и Јосип Броз Тито био његов пацијент у Америци. Посебно је значајно што је Кули дошао у Југославију искључиво на позив Института, чиме је потврдио његову важност и углед у свету. Институт ,,Дедиње“ предњачи у усвајању иновација и има најбржу кривуљу учења у овом делу Европе. Те 2019. године овај Институт је извео највећи број операција на отвореном срцу у Европи, укључујући и 25 операција у једном дану, што је европски рекорд. Поред тога, Институт је лидер у свету по броју процедура имплементације аортног залиска неоперативним путем. Зато је сарадња са сличним и бољим установама широм света, попут ваших у Кини, од великог значаја за Институт и српску медицину. Знање у медицини је најважнија категорија, а активно незнање може имати смртоносне последице. Зато је континуирано учење и поштовање учитеља од суштинског значаја. Институт посебно ради са младим научницима, те је зато и Светска банка показала велико интересовање за будући кадар Института – истакао је гостима проф. др Бојић.
Кинески амбасадор Народне Републике Кине, Ли Минг, изразио је велико задовољство резултатима и развојем Института ,,Дедиње“. Током свог обраћања, истакао је да је фасциниран достигнућима која је Институт постигао, осврнувши се на недавну посету делегације ,,Дедиња“ Кини.
Амбасадор Ли Минг је нагласио да је срећан што је делегација ,,Дедиња“ била веома добро прихваћена у Кини и што су чланови институтске делегације имали прилику да посете врхунске болнице и здравствене установе. Ова посета укључивала је свеобухватне састанке са кинеским партнерима, што је, према његовим речима, најбољи пример и доказ ,,челичног пријатељства“ између Србије и Кине. Честитао је Директору Института на свим достигнућима и истакао да је у потпуности упућен у његов рад који је ,,Дедиње“ и довео до најутицајније медицинске установе у области кардиоваскуларне медицине у Србији и шире.
Реализација даље сарадње представља велику шансу за српске лекаре, који ће имати прилику да уче од својих колега из најбољих кардиоваскуларних клиника у свету. Амбасадор је најавио да ће ова сарадња укључивати и размену стручњака, лекара и медицинских сестара, и техничара као и њихову стручну и научну едукацију. Ово ће српским медицинским радницима омогућити да прошире своје знање и стекну нова искуства која ће применити у свом раду у Србији.
–Ово је велика шанса за наше лекаре лекаре, омогућивши им прилику да приграбе знање од колега из најбољих кардиоваскуларних клиника на свету. Очекује нас и велика сарадња размена стручњака, лекара и медицинских сестара, њихова стручна и научна едукација у две највеће клинике на свету – Фуваи и Аншан у Пекингу. То су, по Мом мишљењу, две најбоље и најзначајније клинике у кардиоваскуларној медицини на свету – додао је проф. Бојић, истичући да је Институт ,,Дедиње“ остварио значајне сарадње са клиникама и болницама у Кливленду, Милану, Паризу и Бечу. Међутим, круна сарадње је, како каже, посета Народној Републици Кини, где је делегација Института била фасцинирана достигнућима кинеске медицине.
–Кинеска кариоваскуларна медицина је оцењена као најбоља у свету, чак и боља од америчке. Наш план је са се у оквиру Института оснује сегмент кинеске традиционалне медицине са снажним законским регулативама и организацијом. Ово је револуционарни подухват у медицинској сарадњи и значајан допринос развоју односа између Кине и Србије. Институт ,,Дедиње“ је спреман да преузме бригу о здрављу свих кинеских дипломата и кинеских грађана у Србији, не само у кардиоваскуларној медицини, већ и у координацији са другим здравственим установама – поручио је проф. Бојић
После детаљног разговора о даљој сарадњи, кинеска делегација је у пратњи домаћина обишла Институт, где је имала прилику да се увери зашто је, управо он, међу најбољим иновативним здравственим установама у овом делу Европе.