Крајем маја, Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ поново је угостио представнике Светске банке. Овом приликом, директор Института проф. др Милован Бојић, председник Научног већа доц. др Горан Лончар, помоћник руководиоца Центра изузетних вредности маст. ек. Милена Благојевић, чланови научног тима доц. др Ивана Петровић, докторанд и истраживач приправник др Маша Петровић, срдачно су дочекали главног консултанта Светске банке за српски SAIGE пројекат Винода Гоела, консултанта за израду стратегије и планирања Ричарда Адамса и директора SAIGE тима проф. др Виктора Недовића.
Претходног дана, на састанку, који је окупио и представнике Европске уније и Светске банке, уз присуство министарке науке, технолошког развоја и иновација др Јелене Беговић, представница Института „Дедиње“ маст. ек. Милена Благојевић, представила је достигнућа у оквиру процеса трансформације и трансфера технологије ове куће, што је изазвало изузетно позитивне реакције присутних.
Током посете представника Светске банке Институту, између осталог, разговарало се о потенцијалу Института за пројекте и подизање нивоа технолошке спремности (UTRL пројекти). Институт „Дедиње“ један је од главних института који је остварио запажене резултате у оквиру интерног конкурса за младе истраживаче до 35 година „Seed Research Grant.“ У првом позиву је реализовано седам пројеката, а у другом шест. Представници Светске банке су изразили велико задовољство напретком пројеката „Доказ концепта“, где је у првом позиву било пет, а у другом шест пројеката.
– Представници Светске банке су истакли да је главни циљ овог пројекта постизање високог нивоа технолошке спремности, формирање компанија и самooдрживост пројекта након што буде завршен у предвиђеном року. Они су нагласили потребу за ангажовањем софтверских инжењера пружа флексибилност и прилагодљивост за специфичне потребе УТРЛ и ПОЦ пројеката имајући у виду да се од 6 нових пројеката „ Доказ концепта“, четири односе на развој софтвер и веб апликација. Такође су предложили именовање координатора Центра који би имао кључну улогу у повезивању лекара, младих истраживача и индустријских партнера, како би се осигурао успешан трансфер и комерцијализација технологија, чиме би његова улога била од суштинског значаја за претварање научних открића у практичне и комерцијално одрживе производе и услуге. Активно учешће Канцеларије за трансфер технологија у процесу је веома важно. Она би преузела активну улогу у осигуравању ефикасне реализације пројеката преноса нових технологија на тржиште. То укључује правну подршку, заштиту интелектуалне својине, као и повезивање са потенцијалним инвеститорима и индустријским партнерима. Тиме ће канцеларија допринети бржем и успешнијем комерцијализовању иновација, што ће додатно ојачати конкурентност нашег Института и допринети његовом дугорочном развоју и одрживости – казала је Благојевић. Она је такође истакла да је идеја UTRL пројеката, чији је носилац Институт „Дедиње“ , да се укључе заинтересовани инвеститори који ће, било кроз новчана улагања или кроз трансфер технологије, помоћи даљу комерцијализацију и развој пројеката. Након добијања васкуларног симулатора и 3D штампача, како је објаснила, уз подршку SEIGE пројекта, план је да Институт у септембру поново посети представник Светске банке Карл Вест, који ће наставити сарадњу са тимом ,,Дедиња“ на унапређењу пројеката и 3D штампања.
Председник Научног већа, доц. др Горан Лончар, изразио је задовољство што је Институт укључен у овај процес од 2022. године. Он је упутио захвалност Светској банци и њеним представницима, посебно Виноду Гоелу, на професионалној и снажној подршци. Доц. др Лончар је истакао значај споја медицине и инжењерства, што је био кључни фактор за иницијални помак у иновацијама. Посебно је нагласио значај 3D штампарске лабораторије, која има не само научни значај, већ и финансијски потенцијал у блиској будућности.-Желимо да што пре добијемо васкуларни симулатор и виртуелну реалност у нашој установи – рекао је он, додајући да су за то потребна додатна опрема и ресурси, укључујући и ергоспирометар.
Директор Института проф. др Милован Бојић захвалио је на укупном разумевању и подршци коју Светска банка и други партнери пружају Институту „Дедиње“ и његовом сектору за науку. Проф. др Бојић је нагласио да Институт има изузетно велике планове у области научно-истраживачког рада и да ће ти планови бити реализовани кроз унапређење унутрашње организације и бољу координацију са државним органима, као и интензивну активност на међународном плану.
–Захваљујући својој спремности и снази у сваком смислу уз подршку Светске банке и других партнера, Институт „Дедиње“ је у позицији да спремно уђе у конкурентну борбу за своје место у BIO4 индустрији – поручио је он.
Недавни петодневни едукативни боравак студената бањалучког Медицинског факултета својој наставној бази – Институту ,,Дедиње“, оставила је на њих снажан утисак. Студенти су били одушевљени потенцијалом и могућностима које ова установа пружа, као и високим нивоом научних достигнућа до којих је дошла ова здравствена и научна кућа..