УВОДНА РЕЧ
Неурокардиолошка лабораторија је формирана у октобру 2022 године под руководством Проф. Др Бранислава Миловановића као центар за кризе свести и Неурокардиологију и јединствена у Европским па и светским оквирима јер је објединила више центара на једном месту:
- Центар за кризе свести, аритмије и
- Лабораторију за тестирање аутономног нервног система.
У рад центра су укључени врхунски стручњаци из разних области медицине који се практично баве решавањем кључних проблема у клиничкој медицини, коришћењем физике и математике у анализи биолошких сигнала.
ИСТОРИЈА
Након добијања стипендије Енглеске владе пре 20 година професор Миловановић је едукован у референтној светској лабораторији у Лондону и након повратка у земљу је личним залагањем развио нову научну дисциплину Неурокардиологију која је кључна у дијагностици криза свести,функционалном тестирању аутономног нервног система код свих болести и неинвазивној ризик стратификацији. Од посебног значаја је неурокардиолошко тестирање код пацијената са Long Covid синдромом и Синдромом хроничног умора, где је ова методологија кључна за дијагностику.
С обзиром да до сада не постоји центар у свету где је интегрисана неинвазивна и инвазивна електрофизиологија и клиничко тестирање функције аутономног нервног система или такозвана Синкопа центар, формиран је национални, регионални и Европски центар за неинвазивну електрофизиологију и функционално тестирање функције аутономног нервног система,кризе свести,Лонг ковид синдром и синдром хроничног умора.
Пројекат развоја Неурокардиологије као нове и врло важне научне дисциплине је добио широку међународну подршку и признање. Организован је Први светски конгрес из Неурокардиологије пре 11 година, са одржавањем годишњих конгреса једине такве врсте у свету у Београду. Ове године конгрес Neurocard се као увек одржава под покровитељством Европске академије наука и уметности и Интернационалног удружења за Холтер и неинвазивну кардиологије – ISHNE у суорганизацији са Институтом Дедиње. Пре 4 године у Београду је организован Светски конгрес из Неинвазивне електрокардиологије, који је био најуспешнији по броју предавача. Тестирање функције аутономног нервног система је кључна дијагностика за постављење дијагнозе код свих обољења и у свету се ради у само малом броју центара због високософистициране опреме и сложености научног проблема који захтева едукацију кадра. Формирањем овог центра Институт Дедиње је стао уз раме са врхунским светским центрима где је развијена ова дијагностика као што је Мејо клиника и Универзитет Харвард.
О КЛИНИЦИ – ОБЛАСТ ДЕЛОВАЊА
Дијагностички програми у Неурокардиолошкој лабораторији:
- Кардиологија: предикција кардиоваскуларног морталитета код инфаркта и осталих болести, дијагноза синкопе, испитивање хемодинамског одговора на лекове, неинвазивно мерење крвног притиска и хемодинамских параметара, терапијска обсервација након уградјивања паце макера, примена у интезивним негама, евалуација аутономног нервног система и барорефлексног сензитивитета, обсервација пацијената са трансплатираним срцем и др.
- Неурологија: евалуација аутономног нервног система у свим неуролошким болестима, дијагностика аутономне неуропатије и барорефлексног сензитивитета, дијагноза синкопе и анализа перфузије мозга применом слободног канала за транскранијални доплер
- Педијатрија: дијагноза узрока синкопе код деце и диференцијална дијагноза у односу на епилепсију
- Нефрологија: обсервација пацијената на дијализи, превенција дијализне хипотензије, калкулација хемодинамских параметара, дијагноза уремијске неуропатије и дијабетичне нефропатије на основу раста тоталне периферне резистенције, препознавање нестабилних хипертензивних пацијената, евалуација одговора на вазоактивне лекове
- Дијабетологија: рана дијагноза дијабетесне нефропатије и неуропатије, евалуација аутономног нервног система и барорефлексног сензитивитета, дијагноза синкопе, мерење хемодинамских параметара
- Урологија: дијагностика органских узрока еректилне дисфункције
- Гастроентерологија: иритабилни колон, улцерозни колитис, гастроезофагеални рефлукс, цироза јетре, фармакологија
- Реуматологија: реуматоидни артритис, лупус, склеродермија и др.
- Пулмологија: sleep apnea, астма, фармакологија
- Фармакологија: нови револуционарни начин испитивања хемодинамског одговора на примену лекова
- Психологија и психијатрија: психолошки статус и аутономни нервни систем, фармакологија, психосоматика
- Онкологија: тестирање кардиотоксичности цитостатика
- Спортска медицина: тестирање кардиоваскуларног ризика код спортиста
- Нелинеарна физика и математика: анализа биолошких сигнала у болестима и фармакологији
- Научноистраживачки рад: сарадња са најпознатијим лабораторијама у свету
ЗАОПОСЛЕНИ
- Проф. др Бранислав Миловановић
- Др Никола Марковић
- Зорица Јанковић – медицинска сестра
- Маријана Великић – медицинска сестра