Недавни сусрет домаћина Института ,,Дедиње“ и делегације Министарства образовања и истраживања Републике Молдавије, предвођену државним секретаром Адрианом Казаку, био је прилика за размену знања и искустава у области научно-истраживачког рада и иновација, као и за разговор о процесу преговора за приступање Европској Унији, који је у области науке Република Србија успешно закључила 2016. године. Током сусрета, представљена су искуства и добре праксе Републике Србије, које би могле бити корисне Молдавији, која је тек на почетку преговора за Поглавље 25-Наука и истраживање. Молдавску делегацију, коју су чинили заменик државног секретара за послове у Европској Унији Људмила Павлов, директор Националне агенције за истраживање и развој Аурелија Хангану, као и представници сектора за истраживачке и образовне политике, у име директора Института ,,Дедиње” поздравио је проф. др Петар Оташевић, члан научног тима доц. др Ивана Петровић и маст. ек. Милена Благојевић, помоћник директора у Центру изузетних вредности.
–Имали смо одличну прилику да се састанемо са делегацијом Молдавије и њиховим државним секретаром. Ово је био веома конструктиван састанак, током којег смо имали прилику да представимо наш успех у истраживачком раду. Поделили смо наша знања и искуства, како она стечена кроз SAIGE пројекат, тако и кроз друге иницијативе које је Министарство покренуло, укључујући оснивање Фонда за иновациону делатност, Фонда за науку и интензивну партиципацију са међународним партнерима. Ово је део напора Министарства да своја знања и искуства подели са другим земљама и партнерима – казали су чланови тима Института, истичући значај овог међународног дијалога.
У августу 2022. године, Институт за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње“ започео је амбициозни процес трансформације научних капацитета кроз SAIGE пројекат, чији је циљ да побољша релевантност и изврсност научних истраживања и унапреди иновативно предузетништво и приступ изворима финансирања за раст компанија, те тако допринесе расту и конкурентности српске економије.

– Од тада, захваљујући експертизи и визији проф. др. Милована Бојића, постигнути су резултати који надилазе очекивања, па су конкретни успеси већ видљиви. Ова кућа сада представља пример добрих пракси, привлачећи делегације из земље и иностранства, као и представнике иновативних екосистема, како би са њима поделио стечена знања и искуства – додали су они.
Како је Милена Благојевић објаснила, у протеклом периоду Институт је учинио значајне искораке, укључујући доношење Правилника о заштити интелектуалне својине и усвајање стратегије развоја за наредних пет година.

–Одобрено је 14 иновативних пројеката намењених младим истраживачима, од којих је половина већ успешно реализована и имплементирана. У оквиру првог позива ,,Доказ концепта“, намењеног онима који препознају комерцијални потенцијал својих истраживања, сви пројекти су успешно реализовани, а тренутно, њих шест је у процесу имплементације. Такође, успешно је урађен и пројекат у оквиру Фонда за иновације. Наш Институт већ поставља стандарде за будућност медицинске науке и иновација – реализована је 3Д штампа више од 100 модела срца и крвних судова. Успоставили смо сарадњу са реномираном Кливеланд клиником и болницама у Кини, што додатно оснажује нашу позицију на међународној сцени – казала је Благојевић.
Све ове активности припремају Институт за наредну фазу – комерцијализацију постојећих пројеката и даље јачање биотехнолошких капацитета, чиме се наставља пут ка унапређењу медицинске науке и иновација.



