У оквиру континуираних активности на подизању свести пацијената и лекара о атријалној фибрилацији, Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ организовао је једнодневни стручни симпозијум под називом „Приступ пацијентима са атријалном фибрилацијом – од дијагностике до савременог интервентног лечења“. Едукација, чији је идејни творац начелник Одељења за електрофизиологију и електростимулацију Института ,,Дедиње“, др Милосав Томовић, намењена је кардиолозима, интернистима, лекарима на специјализацији и свим здравственим професионалцима заинтересованим за савремене методе дијагностике и терапије аритмија.

–Адекватни дијагностички и терапијски приступ овој аритмији, која може имати далекосежне последице по здравље пацијената, од кључне је важности за рано детектовање и спречавање потенцијалних компликација, због чега лекари треба да буду упознати са најновијим трендовима – истакао је др Томовић.
Циљ симпозијума је био усвајање савремених знања о дијагностици, терапији и индикацијама за лечење атријалне фибрилације, уз детаљан приказ реалних клиничких случајева и дискусију стручњака из области електрофизиологије. Према речима стручњака, атријална фибрилација представља најчешћу аритмију у људској популацији, а уколико се не дијагностикује и не лечи правовремено, може довести до срчаног попуштања и можданог удара.
–Традиција интервентног лечења атријалне фибрилације у нашем Институту сеже још од почетка 2000-их година, а од 2008. она је део наше свакодневне праксе – подсетио је др Томовић.
Први симпозијум одржан је 14. новембра 2025. године у амфитеатру Института уз присуство 40 лекара – интерниста из Београда и унутрашњости. Учесници су активно пратили предавања, постављали питања и учествовали у дискусијама. Стручна предавања одржали су др Милосав Томовић, др Александра Грбовић, др Дејан Којић и др Милош Бабић са Одељења електрофизиологије и електростимулације Института „Дедиње“. Др Грбовић је говорила о индикацијама за катетерску аблацију атријалне фибрилације, представљајући најновије препоруке из 2024. године, док је др Којић представио све савремене методе интервентног лечења, укључујући и најновију технологију – терапију пулсним пољем (Pulse Field ). Др Бабић је објаснио изазове у дијагностици ове аритмије, посебно у тумачењу ЕКГ промена, док је др Томовић кроз приказе случајева указао на најчешће дилеме из праксе.
–Моје предавање је кроз приказе случајева показало каква су то најчешћа питања на која наилазимо у свакодневној пракси и да ли постоје још неке нерешене области или непознанице у упућивању пацијената на катетерску аблацију – рекао је др Томовић, додајући да је након тога уследила панел дискусија и размена искустава између стручњака из области електрофизиологије.
Стални технолошки развој и отварање треће сале за електрофизиолошке процедуре допринели су томе да Служба за електрофизиологију и електростимулацију постане највећи центар у земљи и региону. Годишње се на Институту уради више од 1300 аблација, а очекује се да ће та бројка ове године бити премашена. До сада је урађено чак 650 катетерских аблација атријалне фибрилације, што потврђује статус Института као водећег центра за интервентно лечење ове аритмије. Посебна предност јесте скраћење листа чекања и бржа доступност лечења.
–С обзиром на повећање броја интервенција, увођење треће сале и све доступне најновије технологије, листе чекања више не постоје. Сада сваки пацијент који дође код нас и индикује му се катетерска аблација, добија термин за хоспитализацију у року од 30 дана – истакао је др Томовић и додао да је циљ је да се болест пацијента на време препозна, да се индикује и уради интервенција и да се не дозволи да аритмија пређе у хронични облик, који се самим тим теже лечи.
Новембар је традиционално месец посвећен подизању свести о атријалној фибрилацији, како међу лекарима, тако и међу пацијентима. Због великог интересовања, идентична предавања биће одржана и 12. децембра 2025. године, такође у Институту, а планирана је серија едукативних догађаја и у другим градовима – у јануару за лекаре из Војводине, а у фебруару за лекаре из Ниша и региона.
Најављујући главни догађај наредне године, др Томовић је истакао:
–Планирамо да 16. априла 2026. године у хотелу ,,Метропол” одржимо Конгрес о атријалној фибрилацији, где очекујемо стране предаваче и око 200 учесника, чиме ћемо заокружити причу о подизању свести лекара и пацијената о овој аритмији.





