Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ и једна од водећих установа за кардиоваскуларну хирургију у Европи – Национални медицинско-истраживачки центар за кардиоваскуларну хирургију „А. Н. Бакуљев“ из Руске Федерације, потписивањем Споразума о сарадњи, озваничили су данас петогодишње стратешко партнерство. Овај значајан документ усмерен је на унапређење стручности и јачање билатералних односа у области кардиоваскуларне медицине.
У име Института „Дедиње“, споразум је потписао директор, академик проф. др Милован Бојић, док је у име Националног центра „ А.Н. Бакуљев“ свој потпис ставила његова директорка, проф. др Елена Зеликовна Голухова.
Ово партнерство представља историјску прекретницу, усмерену на интензивну размену знања и технологија. Формализацији сарадње са Центром „А. Н. Бакуљев“ претходио је састанак у кабинету директора Института ,,Дедиње“. Академик проф. др Милован Бојић, заједно са менаџментом, детаљно је упознао угледну седмочлану руску делегацију са историјатом Института „Дедиње“ и његовим изузетним достигнућима.
Том приликом наглашена је изузетна продуктивност Института „Дедиње“ у односу на расположиве ресурсе. Центар „Бакуљев“, као гигант руске медицине, простира се на приближно 200.000 квадратних метара и годишње обави око 15.000 операција. Насупрот томе, Институт „Дедиње“ функционише на око 15.000 квадратних метара, са импресивних око 3.000 сложених кардиохируршких интервенција годишње. Ова сразмера простора и услова, уз висок ниво сложености захвата, оставила је веома позитиван утисак на присутне.
– Узимајући у обзир блиске међународне односе и потребу за даљим развојем образовне и научне сарадње, Споразум ће допринети развоју и подстицању изврсности интелектуалних и иновативних ресурса обе земље, а кључне области сарадње обухватају кардиологију, кардиохирургију, рендгенску ендоваскуларну дијагностику и лечење. Сарадња ће бити реализована кроз размену особља ради стручног усавршавања, заједничко организовање научних скупова и школа, спровођење истраживања и размену научних информација и знања – изјавио је проф. Бојић, додавши да договорено партнерство обухвата читав спектар кардиоваскуларне неге. Она подразумева примену иновативних технологија пре хоспитализације и током боравка у болници, извођење операција на отвореном срцу и примену најновијих техника, као и коришћење скупе медицинске опреме за коју држава обезбеђује субвенције, чинећи поступак за пацијенте бесплатним. Такође, сарадња обухвата и период након хоспитализације, чиме се директно доприноси смањењу морталитета у земљи.
– Ова велика сарадња подржана је применом дигитализације и вештачке интелигенције. Размена велике базе података између двеју земаља омогућиће добијање комплетне слике о пацијенту и индивидуализацију лечења. Интензивна размена стручњака, научника и медицинских сестара одвијаће се кроз два полугодишња сусрета, а циљ је да едуковано особље „већ сутра почне да ради“ – поручио је академик Бојић, изразивши уверење да ће заједничке идеје бити успешне.
– Ово је финализација наше сарадње. Остварићемо успех у научној и стручној сарадњи, као и у размени стручњака, научника и медицинских сестара између две установе. Свет је позорница за учење, а и у овом случају учење ће бити корисно и узајамно. Не плашимо се, већ желимо с поносом да учимо од руских колега, уз напомену да постоје области у којима и они могу учити од нас – истакао је проф. Бојић. Он је додао да, посматрајући сразмеру простора и услова, бројке јасно показују да је „Дедиње“ апсолутни лидер у својој области. Уверен је да ће, између осталог, област електрофизиологије имати највеће користи од ове сарадње, јер је тек недавно почела да се развија оним темпом који јој припада.
Проф. др Галухова, чији је центар потписао споразум са ,,највећим центром који се бави срчаним болестима у Србији“, како је описала Институт „Дедиње“, посебно је истакла своје одушевљење резултатима које српска страна постиже.
– Када је академик Бојић представио резултате рада Института, у Русији смо били потпуно изненађени, јер је за тако малу земљу то заиста импозантан резултат , када узмемо у обзир број операција које се овде изводе, као и начин на који се примењују нове процедуре и технике. Посебан је осећај када се са колегама разумете „са пола речи“, када не морате много да објашњавате да бисте заједно остваривали своје снове. Имамо заједничке циљеве – да помогнемо нашим пацијентима у Русији и Србији, да им продужимо живот и омогућимо здравији живот, да заједнички будемо локомотива која води ка дужем и квалитетнијем животу – поручила је она, нагласивши да се у њиховој установи дневно обави велики број операција, од оних над бебама, па до пацијената старих око 100 година.
Овај стратешки споразум, постигнут са глобалним гигантом руске медицине – Центром „Бакуљев“, након уговора о сарадњи који је октобра ове године потписан са руским Национални медицинско-истраживачки центар „Алмазов“ из Санкт Петербурга, представља више од формалне сарадње – он је чврста основа за стални напредак српске и европске кардиоваскуларне медицине. Разменом стручњака, усвајањем најсавременијих техника, те применом дигитализације и вештачке интелигенције, Институт „Дедиње“ и његови руски партнери поставиће нове стандарде у нези пацијената — од дијагностике до рехабилитације, са јасним циљем смањења морталитета.
По завршетку сусрета са новинарима, делегација руске Клинике обишла је сва одељења Института, након чега су их домаћини упознали са српским културним и научним знаменитостима, посетом музеја Николе Тесле и Храма Светог Саве.








