Служба за радиологију, коју чине Служба за интервентну радиологију и компјутеризовану томографију (CT) и Служба за магнетну резонанцу (MR) срца, представила је детаљан извештај о резултатима рада за првих девет месеци текуће године. Извештај, презентовани пред руководством и колегама, сведоче о изузетном повећању обима посла, интензивном научном ангажману и амбициозним плановима за технолошко и кадровско унапређење.Начелник Службе за радиологију, специјалиста радиологије др Владимир Ковачевић, истакао је да је ова, иако најмалобројнија медицинска служба, остварила изузетно значајне резултате, нарочито у области клиничког рада.

Клинички рад у Служби за CT и интервентну радиологију достигао је нове максимуме – урађено је око 500 CT прегледа више у односу на исти период претходне године. Месечни обим прегледа креће се између 600 и 800, што значи да се дневно прегледа између 30 и 40 пацијената. Што се интервентне радиологије тиче, у сали је урађено око 70 процедура више него у истом периоду прошле године, укључујући већи број TAVAR-а и EVAR-а, којих је било за 15-ак више. Такође бих истакао и рад Службе радиологије у Аортном центру, где смо имали велики број конзилијума. Практично, сваког уторка одржавао се конзилијум у трајању од сат времена, где је прегледана документација око 200 пацијената – казао је др Ковачевић.

Он је нагласио и изазове које намеће висок интензитет рада и превелика оптерећеност постојеће опреме.

Оно што бих истакао је да су ово јесу одлични резултати, али с друге стране, долази и до оптерећења скенера. Имали смо и више кварова, хардверских и софтверских, који су решени. Међутим, када дође до неког квара, онда скенер није у погону један или више дана и тада се чекају резервни делови. Тиме се истиче потреба за „backup CT-ом“, на коме би се радило или стално или бар привремено, да имамо у случају нужде или онда кад смо приправни, одговарајући CT који би могао да покрије баш хитне пацијенте – нагласио је др Ковачевић, додајући да се интензивно ради и на јачању кадрова.

У сегменту научног рада и едукације, запослени Службе за радиологију учествовали су на многобројним конгресима, одбрањена су четири рада високих М категорија (један M21, два M22 и један M23), а интензивно се ради на развоју кадрова уписом два доктората и две супспецијализације из ангиологије, као и јачањем Школе ултразвука, која бележи скоро 100 прегледа месечно – додао је.Служба за MR срца, под вођством доц. др Горана Лончара, наставља да поставља међународне стандарде, фокусирајући се на максималну искоришћеност капацитета и врхунску едукацију.

Евидентно је да смо сада скоро на највећем могућем учинку са једном машином магнетне резонанце. До новембра је урађено 2.340 прегледа, а пројекција је да у овој години буде укупно преко 2.600 прегледа, што је пораст од 21 одсто у односу на 2024. годину. Публиковали смо радове у највишем рангу часописа с импакт факторима и до седам. Оно што је за нас важно је што нас је General Electric препознао као поузданог и квалитетног партнера у магнетној резонанци срца – нагласио је доц. Лончар, додајући да је институтска CMR Лабораторија постала прва референтна едукативна лабораторија за CMR за компанију General Electric, као и партнер водећих центара у свету.

Институт је уједно истраживачки партнер водећих светских центара – Cornell Weill University у Њујорку, McGill универзитета у Канади и болнице Charité у Берлину. Ту смо раме уз раме са врхунским центрима магнетне резонанце срца из целог света, што је изузетно добро. Институт „Дедиње“ је постао истраживачки центар GE, те смо, самим тим, добили истраживачке секвенце у склопу пројекта Titus Smart Mapping. Ту смо укључили 200 болесника и сви смо задужени за рад у тој секвенци – објаснио је доц. др Лончар.

Он је, овом приликом, посебан акценат ставио на стратешки фокус службе на сертификацију и едукацију тима.

Битно је напоменути да су наше колегинице већ постигле Ниво 2. Пре три недеље предали смо целу документацију за Ниво 3 Европског удружења за кардиоваскуларни имиџинг (EACVI), који је највиши ниво признања за знање из области магнетне резонанце срца. Са Нивом 3, колеге добијају могућност да буду супервизори за едукацију из магнетне резонанце срца. Веома је важна информација да је пре три недеље одобрена и Школа магнетне резонанце срца од стране Управног одбора наше установе, а цео концепт је већ написан. То ће бити веома озбиљна школа, а лекари који прођу нашу едукацију добијају могућност да, уз положен испит испред EACVI-а, добију европски едукаторски Ниво 2. До сада нико у нашој земљи није имао ту могућност, јер смо за то морали да идемо у иностранство на усавршавање – казао је доц. Лончар.Визија развоја Службе за MR срца усмерена је на увођење најмодернијих дијагностичких метода и решавање инфраструктурних изазова.

Визија развоја је квантитативна стрес перфузија, што укључује и микроваскуларну дисфункцију. То је будућност магнетне резонанце срца. Заиста нам је преко потребна нова MR машина. Неопходан нам је тај највиши ниво пружања услуга, јер пацијент који је клаустрофобичан или пацијент са другим стањима, захтева рад магнетне резонанце срца у општој анестезији. Много би нам значио и MR условни респиратор – закључио је доц. Лончар.

Служба активно промовише знање и експертизу тима на међународном нивоу, о чему сведочи недавна успешна међународна радионица, као и три усмене презентације на највишем састанку кардиоваскуларног имиџинга који ће бити одржан у Бечу крајем ове године.