Удружење хирурга Републике Српске, основано 2004. године, обележило је две деценије постојања и успешног рада хирурга и специјализаната хирургије из Републике Српске, с циљем унапређења стручног знања и међусобне сарадње, што се током протеклих година показало кључним за развој здравственог система у региону. Међународна конференција и стручни скуп одржани су 5. и 6. септембра 2024. године, у сарадњи са Хируршком секцијом Српског лекарског друштва. На скупу се окупило више од 100 хирурга из Републике Српске, Србије, Русије, Мађарске, Словеније, Црне Горе и Федерације БиХ, чиме је манифестација добила међународни карактер. Истакнута имена из области онколошке и кардиохирургије, делили су своја искуства и дискусије кроз две важне сесије.

Прва сесија, којом су председавали председник Хирушке секције Српског лекарског друштва проф. др Василије Јеремић, проф. др Александар Симић и проф. др Зоран Алексић, била је посвећена савременим трендовима у онколошко дигестивној хирургији с напоменом да су се поводом јубиларне двадесетогодишњице постојања Удружења хирурга Републике Српске, аудиторијуму предавања одржали председници словеначког и црногорског Удружења. Присутнима се обратио и представник високоспецијализоване установе из Сант Петерсбурга Виталиј Викторович Егоренков, који је говорио о савременим трендовима онколошке хирургије. Дискусија је обухватала најновија достигнућа у овој области, као и изазове с којима се хирурзи свакодневно суочавају у лечењу пацијената оболелих од карцинома. Овом приликом у фокусу је била важност увођења нових техника у лечењу онколошких пацијената, истичући да размена знања на оваквим скуповима помаже да хирурзи остану у току са светским трендовима.

Друга сесија бавила се проблематиком горњег дигестивног тракта, карцинома једњака и хирургијом гојазности у оквиру које је проф. др Милован Бојић, директор Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“, истакао кључне моменте у историји медицине ове куће, сарадњи са светским стручњацима и изазовима на том путу развоја, посебно нагласивши важност сарадње између Института „Дедиње“ и Универзитетског клиничког центра Републике Српске (УКЦ РС), захваљујући којој су лекари из Републике Српске имали прилику за додатну едукацију и усавршавање.

Развој кардиохирургије у Републици Српској представља једну од најбоље осмишљених кривуља учења које сам имао прилике да видимрекао је проф. Бојић.

Дан пре стручног скупа, 5. септембра, одржана је Свечана академија поводом обележавања 20 година Удружења хирурга Републике Српске. На академији су се окупили бројни представници из области хирургије, а говорници су се осврнули на развој и напредак Удружења кроз протекле две деценије.

Гостујући на Радио Телевизији Српске, проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ-а Републике Српске и проф. др Бојић, јавност су упознали са дугогодишњом сарадњом ове две установе и великој подршци коју једна према другој имају.

Захваљујући проф. Бојићу и његовом тиму, врата ове установе су увек била отворена за наше лекаре – изјавио је он и додао да је сарадња са ,,Дедињем” њиховим лекарима омогућила да не само уче од најбољих, већ и да заједно са њима обављају операције у Бањој Луци, чиме је ниво здравствене заштите значајно унапређен.

Такође, проф. др Ђајић се захвалио колегама из Србије, укључујући и државно руководство.

Овом приликом желим да се захвалим свим докторима и руководству Србије, на челу са председником Александром Вучићем, што су отворили врата свих здравствених установа и што данас 27 лекара из Републике Српске учествује у разним едукацијама, специјализацијама и супспецијализацијама у Србији, казао је, истичући значај ове сарадње као кључног фактора за подизање нивоа здравствене заштите у Републици Српској, као и значај интернационалне сарадње УКЦ-а Републике Српске – казао је он.

Наш Универзитетски клинички центар је постао симбол квалитета у региону, и овде свакодневно долазе стручњаци из Европе и света како би учествовали у операцијама, едукацији и унапређењу здравственог система. Заиста похваљујем и захваљујем се на заједничком раду хирурга из Србије, Русије, Црне Горе, Хрватске и Словеније, који су учествовали у операцијама на УКЦ-у Републике Српске, а наши лекари имали прилику да асистирају и уче од најбољих– поручио је проф. Ђајић.

Проф. др Милован Бојић се осврнуо на историјски значај развоја кардиохирургије у Републици Српској.

Поносан сам што један део моје животне биографије укључује допринос стварању Српске. Када гледам напредак кардиохирургије овде, видим кривуљу учења која је један од најбољих примера организованог развоја. Ургентни блок Универзитетског Клиничког центра из Бање Луке је бољи него што су они код нас у Србији и ја сам срећан због тога. Видети како ученик надмашује учитеља је најлепши осећај. Наш рад на успостављању кардиохирургије у Републици Српској, у сарадњи са УКЦ-ом Бања Лука, представља светли пример сарадње и међусобног учења. Институт за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње” је ваша кућа, то је наша заједничка кућа и ми смо ту да делимо и оно што имамо и оно што немамо, да заједнички напредујемо. Расли смо кроз проблеме и тешкоће, тако смо настали и развијаћемо се још брже и боље– поручио је он.

Проф. др Владо Ђајић је истакао значај оваквих манифестација за будући развој медицинског сектора.

Ми смо предани томе да континуирано унапређујемо наш здравствени систем. Опрема коју имамо, кадар који усавршавамо, и сарадња са међународним стручњацима – све то доприноси да Универзитетски клинички центар постане бренд и синоним за квалитет – рекао је професор Ђајић.

Оба истакнута стручњака су сложна у томе да је будућност хирургије у Републици Српској светла, са амбицијама за увођење нових хируршких техника и процедура, као и наставак блиске сарадње са међународним институцијама.

Заједнички напори лекара из Републике Српске и Србије, као и региона, доносе велики напредак за пацијенте. Спремни смо за нове изазове и велике подухвате  – закључио је проф. др Бојић.

Овај јубилеј означава не само 20 година постојања Удружења хирурга Републике Српске, већ и прекретницу у унапређењу здравствене заштите, што потврђује визија и посвећеност стручњака који континуирано подижу стандарде у медицинској пракси у региону.